واكنشی به بحث انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به سازمان میراث فرهنگی

واكنشی به بحث انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به سازمان میراث فرهنگی آبی طرح: شورای هماهنگی انجمن های تجسمی كشور با انتشار بیانیه ای نسبت به بحث انتقال «موزه هنرهای معاصر تهران» به از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» واكنش نشان دادند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، گویا این مورد ازسوی مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سطوحی پیگیری شده و موضع كلی مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موافقت با آن نیست.
حال شورای هماهنگی انجمن های تجسمی كشور كه در برگیرنده هفت انجمن (هنرمندان نقاش، هنرمندان مجسمه ساز، عكاسان، تصویرگران، طراحان گرافیك، خوشنویسان، سفال و سرامیك) است، با انتشار بیانیه ای نسبت به بحث انتقال موزه هنرهای معاصر تهران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتراض كرده، خواستار روشن شدن اهداف و ابعاد این ماجرا شده اند.

در این بیانیه آمده است: بر مبنای خبرهای شنیده شده در بعضی از محافل رسمی، باز هم خبری جدی در خصوص انتقال بی سروصدای موزه هنرهای معاصر تهران به گوش می رسد. هنوز زمانی طولانی از خبر انتقال موزه هنرهای معاصر تهران به بنیاد رودكی در اسفند ۱۳۹۴ نگذشته كه این دفعه خبر انتقال این موزه به "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" منتشر می گردد. همینطور زمزمه هایی در خصوص انتقال مدیریت و نظارت بر گالری های هنری، حراج ها و دیگر موزه های هنری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شنیده شده كه سبب تولید نگرانی های عمیقی در بین هنرمندان شده است.
در این بیانیه همینطور آمده است: پنهان كاری نهادهای فرهنگی دولتی و بی خبر گذاشتن جامعه هنری از تصمیم های كلان در حوزه فرهنگ و هنر آسیب های جبران ناپذیری به بدنه فرهنگی كشور می تواند زده، به بی اعتمادی جامعه هنری منجر شده، همینطور به ایجاد نابه سامانی و كژتابی در روند درست و منطقی مسیر فرهنگی كشور منجر شود.
پرسش اصلی این است كه نسبت گنجینه ای از میراث فاخر هنری جهان ذیل مجموعه موزه هنرهای معاصر با سازمانی به نام "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" چیست؟ كه مسؤولیت نگهداری از آن را باید به این سازمان سپرد؛ سازمانی كه خود در نگهداری موزه هایش و تشویق مردم به دیدار از میراث تاریخی ایران به شایستگی عمل نكرده است و شبهه هایی در حفظ اموال موجود در موزه هایش وجود دارد، چگونه از حوزه ای كه خارج از محدوده ی شرح وظایف، دانش و تخصص نداشته ی این سازمان است، به سایستگی می تواند محافظت و نگهداری كند؟
در این بیانیه همینطور تاكید شده است: موزه هنرهای معاصر تهران بعنوان یكی از مراكز مهم هنری و فرهنگی كشور با پیشینه ای بیش از چهل سال و در برگیرنده گنجینه ای بی نظیر از هنر مدرن ایران و جهان است. این موزه از قدیمی ترین مكان های گردهم آیی اهالی هنرهای تجسمی به حساب می آید و با كوشش، دلسوزی، علاقه و حمایت هنرمندان تجسمی كشور، این موزه دارای جایگاهی شایسته، مهم، جدی و اثرگذار برای رشد و عرضه ی هنرهای تجسمی كشور در عرصه ی ملی و بین المللی است. از این رو، تصمیم گیری های غیر كارشناسانه و بدون اطلاع هنرمندان تجسمی كشور و انجمن های تخصصی و هنری درباره آینده این موزه مهم بین المللی، خارج از ضوابط و قواعد مدیریت فرهنگی بوده، هفت انجمن تجسمی كشور به نمایندگی از جامعه هنری ایران قاطعانه نسبت به این تصمیم دولت اعتراض كرده، خواستار پاسخگویی روشن و مستدل مسولان دولتی به هنرمندان، حقوقدانان، كارشناسان و مردم ایران هستند.»

نام این هفت انجمن در انتها بیانیه ی یادشده آمده است: انجمن هنرمندان نقاش ایران، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیك ایران، انجمن خوشنویسان ایران،
انجمن عكاسان ایران، انجمن هنرمندان سفالگر ایران و انجمن تصویرگران ایران1396/11/28
14:08:28
5.0 / 5
4214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است