گردشگری هنری در نوروز

هنر یك حادثه است، برای دیدنش بشتابید

هنر یك حادثه است، برای دیدنش بشتابید آبی طرح: تهران در تعطیلات نوروز خلوت ترین زمانش را می گذارند؛ با این حال افراد زیادی با دلایل مختلف پایتخت را بعنوان مقصد یا محل اقامت سفرهای عیدانه خود انتخاب می كنند. خوب است مسافران این شهر در كنار جاذبه های دیدنی تهران سری هم به مراكز هنری و گالری ها بزنند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، گالری ها و مراكز هنری فرهنگی تهران در نوروز هم میزبان نمایشگاه های هنری ای هستند كه بازدید از آن ها برای نه تنها هنردوستان، بلكه برای همه مسافرانی كه در این ایام در تهران اقامت دارند، خالی از لطف نیست.
البته هنرمندان، بازدید از نمایشگاه و آثار هنری را تنها به تعطیلات محدود نمی دانند؛ به شكلی كه جمشید مرادیان ـ هنرمند مجسمه ساز ـ در این زمینه معتقد است: « اگر كار واجب خویش را تعطیل نكنید و برای دیدن آثار هنری نروید، اثر هنری چیزی به شما نمی دهد. »
او در تایید این صحبت خود می گوید: «كریستو - هنرمند مشهور لند آرت - كه مجلس ملی آلمان را پارچه پیچ كرد، چند سالی را برای گرفتن مجوز از شهرداری ها و دولت ها به دوندگی گذراند؛ اما بعد از این كه مجوز را گرفت و كار را ساخت، پس از دو هفته، كارش را جمع كرد. وقتی از او دلیل این كار را پرسیدند، پاسخ داد، می خواهم به مخاطب بگویم، هنر یك حادثه است و باید برای دیدنش بشتابد. »
این مجسمه ساز اظهار می كند: « مخاطبان ما تمرین بصری فراوانی ندارند، اگر این كار را در جامعه پیش ببریم، بعد می توانیم منتظر مخاطبانی هوشیار باشیم كه با نظرورزی شان می توانند هنرمندان را در راه هنریش كمك كنند و كار او را پیش ببرند. از طرفی تخریب آثار هنری را در خارج از كشور كم می بینید و آن ها برای اثر حرمت قائل هستند. در حالیكه در ایران این گونه نیست. مردم باید بدانند اگر در جوار هنر قرار بگیرند، بهتر زندگی می كنند. آن ها باید بتوانند تلطیف رفتارشان را از هنر بگیرند. »
مرادیان اضافه می كند: «درك زیبایی و عبور از پل زیبایی شناسی، آدم را لایق اقامت در جامعه مدنی می كند. آدم باید شاد و سر حال از موزه بیرون برود و از هیجان چیزی كه كسب كرده است، به زندگی ادامه بدهد. اگر مقرر است پس از سر زدن به اموات در روز پنجشنبه، با خود بگوییم به دیدن موزه یا نمایشگاه برویم، نام این كار دیدن آثار هنری نیست. »
علی فرامرزی ـ هنرمند نقاش ـ نیز درباره بازدید مسافران نوروزی از نمایشگاه های هنری به ایسنا می گوید: تعطیلات بلند نوروز و تغییرات آب وهوایی كه به سمت ملایم ترشدن وطراوت می رود، جنب وجوشی را در انسان ها باعث می گردد. ازجمله تحولات ومیل به تغییراتی كه ایجادمیكند یكی هم سفركردن وتغییرجغرافیا است. این میل به سفركردن امروزه درمیان اقشاری كه توان اقتصادی وامكانات كافی برای چنین امری را دارا هستند، تبدیل به سنتی شده كه می توان گفت بیش از رسم دید و بازدید مورد توجه و استفاده آن ها قرارگرفته است. به شكلی كه سفرهای نوروز، بخشی ازبرنامه های سالیانه قشرمهمی ازجامعه ایرانی است.
او ادامه می دهد: شكی نیست كه ساكنین شهرهای بزرگ بیش از دیگر مناطق به این گونه سفرها علاقه نشان می دهند اما ما در شهری مانند تهران كه از امكانات پذیرفتنی فراوان وتنوع گردشگری برخوردار است، می بینیم كه هر ساله خانواده های قابل توجهی از مناطق دیگر كشور برای گذراندن تعطیلات به آن سفر می كنند. به نظر می رسد در كنار سایر برنامه های نوروزی كه برای مسافران تدارك دیده می شود، بتوان چند گالری دولتی یا خصوصی را هم برای مسافران نوروزی باز نگه داشت و با اطلاع رسانی كافی و راهنمایی درست و جذاب توجه بازدید كنندگان نوروزی را به آثار به نمایش درآمده در این مكان ها جلب كرد.
این هنرمند بیان می كند: از این طریق به گونه ای تبادل فرهنگی هم پیدا می گردد. چه بسا كه پاره ای از آثار هم در همین دیدارها به فروش برسد، چون كه امروزه وسایل ارتباط جمعی به شكل كافی و مطلوب توانسته كنجكاوی افراد دیگر نقاط كشور را برای دیدن آثار هنرمندان پایتخت نشین جلب كند.
فرامرزی اظهار می كند: این تبادل فرهنگی هنری چنانچه از قبل، با زمان كافی و روشی خلاقانه اطلاع رسانی شود، می تواند حركتی را شكل دهد كه شروع یك داد و ستد و ارتباط خوب وكارساز هنری را پایه ریزی كند. شاید اگر امكانات آبرومندی در تهران برای چنین برنامه ای فراهم گردد، در روزهای نوروز، تهران به پایتخت هنری ایران تبدیل گردد و به مركز گردهم آیی هنرمندان و متفكران سراسر ایران تبدیل گردد و امكانات هنرمندان تهرانی با دیگر همكارانشان از سایر نقاط كشور به اشتراك گذاشته شود. و برعكس در زمان هایی دیگر، هنرمندان این شهر هم با سفر به دیگر شهرها از امكانات آن ها سود جویند و این گونه به انسجام و همبستگی بیشتر فرهنگی و هنری كمك كنند.1397/01/10
16:17:21
5.0 / 5
4181
تگهای خبر: فرهنگ , گالری , موزه , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است