مدیرعامل خانه موسیقی:

خط قرمزهای بی ربط نهادینه نشود

خط قرمزهای بی ربط نهادینه نشود آبی طرح: مدیرعامل خانه موسیقی معتقد می باشد در حوزه موسیقی خط قرمزهای بی ربط و غیرقانونی نباید نهادینه شود.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، حمیدرضا نوربخش ـ مدیرعامل خانه موسیقی ـ در نشستی كه پیش از ظهر امروز (۲۷ فروردین ماه) با اصحاب رسانه داشت، اظهار نمود: رعایت نكردن كپی رایت مشكلی جدی و مهم ترین معضل موسیقی ما است. این موضوع، جدی ترین چیزی است كه ما به دنبال آن هستیم. موسیقی ما بخصوص موسیقی سنتی مان به شدت در بخش اقتصاد مشكل دارد. با برنامه ریزی هایی با سایر نهادهای ذی ربط هستیم كه با آن ها در این زمینه تعامل داشته باشیم.

او با اشاره به اینكه در فضای مجازی به علت رعایت نكردن كپی رایت مشكل جدی داریم، اظهار داشت: آثار به راحتی در فضای مجازی به حراج گذاشته می گردد. در صدا و سیما هم حقوق هنرمندان را رعایت نمی كنند. ما هم اكنون در حوزه عمل قرار داریم و كارهای جدی انجام می دهیم كه تاثیرگذاری بیشتری داشته باشیم.

نوربخش اظهار نمود: معرفی استعدادها و هنرمندان جوان مورد دیگری است كه برای آن ما نیازمند همراهی رسانه ها هستیم. استمرار موسیقی ما باید از این مسیر بگذرد؛ همه بزرگان هم روزی به نحوی شناخته شده و مسیر برایشان هموار شده است. افراد شایسته زیادی هستند كه هیچ بستری برایشان وجود ندارد؛ البته همه چیز حمایت مادی نیست و اگر آن ها به شكل شایسته ای معرفی شوند، می توانند حمایت باشد.

او با اشاره به اینكه متاسفانه فشارها (در حوزه موسیقی) كم نیست، ادامه داد: مطالبه حقوق هنرمندان هم نیازمند كمك رسانه ها است. خط قرمزهای بی ربط و غیرقانونی نباید نهادینه شود؛ بعنوان مثال بخشی قانون می گذارد كه خانم ها نباید روی صحنه بنوازند. ما نگرانیم این موارد تبدیل به قاعده نشود.

مدیرعامل خانه موسیقی اظهار داشت: خیلی از مسائلی كه پیش آمده ناشی از تصور و سوءتفاهم است. ما باید به فكر خود موسیقی باشیم، مشكلات حوزه موسیقی جدی تر است. باید دید در سال چند اثر موسیقایی خوب تولید می شود؟ آیا واقعا كفگیر هنرمندان به ته دیگ خورده؟ نه؛ بستر مناسب برای كار وجود ندارد. باید دید چرا هنرمند كار تولید نمی كند و روی صحنه نمی رود.

نوربخش همینطور در پاسخ به پرسشی در خصوص تدوین و تصویب سند موسیقی، بیان كرد: این مورد را باید از شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری كنید. بخش تدوین سند بر عهده ما بود كه انجام شده و پرونده آن باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد. من نمی دانم این سند در نوبت چندم است. البته ما پیگیر آن هستیم كه امسال صورت گیرد.

این خواننده موسیقی افزود: این سند بعنوان پشتوانه ای برای استناد خوب است اما متاسفانه در كشور ما در مواردی كه قوانین صریح وجود دارد، رعایت نمی گردد. بعنوان مثال از نوازندگی بانوان روی صحنه در اصفهان ممانعت می گردد در صورتی كه خانم ها حق تحصیل موسیقی در این شهر را دارند. این كار شغل آن ها است، چگونه می توان جلوی شغل آدمی را گرفت. ما همه یك دولت، یك قانون و یك مملكت داریم و باید قانون در سراسر كشور یكسان رعایت شود.

مدیرعامل خانه موسیقی همینطور در جهت فعالیت خبرنگاران در كانون منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران و فعال شدن این كانون اعلام نمود كه این نهاد آماده همكاری با فعالان رسانه ای موسیقی در این زمینه است.

نوربخش درباه تعامل خانه موسیقی و معاون جدید امور هنری وزارت ارشاد هم اظهار داشت: فعالیت های ما جزیره ای نیست. بخش مهم فعالیت های ما به معاونت مربوط می گردد. سال هاست آقای حسینی (معاون امور هنری) را می شناسم و بحث اختلاف میان ما مطرح نیست.
1397/01/27
15:51:07
5.0 / 5
4688
تگهای خبر: فرهنگ , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است