از خاموشی صدای مس گران تا طعم فالوده كرمانی در یك جشنواره

از خاموشی صدای مس گران تا طعم فالوده كرمانی در یك جشنواره آبی طرح: همزمان با افتتاح یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در شب نیمه شعبان، مردم كرمان از هر هشت اجرای عمومی آن استقبال كردند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، در حالیكه مدیر كل ارشاد كرمان یكی از اهداف برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در این استان را استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای جذب توریست داخلی و خارجی اعلام كرد، گردشگری اندكی در مراسم افتتاحیه آن كه در میدان گنجعلی خان كرمان برگزار شد، شركت كردند؛ گرچه این مراسم با استقبال شهروندان كرمانی مواجه گردید.
فواد توحیدی، دبیر پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی در مراسم افتتاحیه از این كه به درخواست مسئولان به بهانه ایجادآلودگی صوتی، مسگری كرمان نابود شده است، اظهار تأسف كرد.
همینطور در حالیكه مدیر كل ارشاد كرمان از افتتاح نمایشگاه تونی كرگ، مجسمه ساز آلمانی-انگلیسی بعنوان یكی دیگر از رخدادهای فرهنگی كرمان در یك روز خبر می داد، سِن مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره موسیقی ملی نواحی جلوی تندیس گنجعلی خان برپا شد؛ به شكلی كه این مجسمه پشت بنر و پوستر جشنواره پنهان ماند.
یكی از اتفاقات خوب این دوره از جشنواره افتتاح دوباره نقاره خانه كرمان با موسیقی اقوام است كه به قول مسئولان استانی پس از دوره قاجار تابحال بسته بوده اما متأسفانه مرمت این بنا به بدترین شكل ممكن انجام شده و به نظر می رسد در حالیكه كامل به آخر نرسیده، افتتاح شده است.
مدیر كل ارشاد كرمان و دبیر پژوهشی یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی هم كه از افتتاح این نقاره خانه اظهار شادمانی می كردند، امیدوارند كه با همكاری نهادهای اجرایی این استان، صدای طبل ها از نقاره خانه در شهر كرمان تداوم داشته باشد.
مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی مختصر و مفید و با كمترین سخنرانی برگزار گردید.
تنها گروه نوازنده این مراسم امیرآباد شول سیرجان بود كه موسیقی "یار مبارك بادا" با صدای نقاره و سرنا را اجرا كردند.
در مراسم افتتاح نقاره خانه كه در شب نیمه شعبان برگزار گردید از میهمانان این مراسم با فالوده كرمان كه ثبت ملی هم شده است، پذیرایی كردند.

پس از مراسم افتتاحیه، گروه های موسیقی اقوام شهرهای سنندج، سیرجان، ایرانشهر، لرستان، تربت جام، مازندران، منوجان و بوشهر در پارك مادر برای عموم مردم اجرا كردند كه در شب نیمه شعبان با استقبال روبرو شد؛ گرچه تنظیم نبودن صدا برای گروه بوشهر سبب شد اصلی ترین اجرای آنها به روز دیگری موكول شود.
از نكات قابل توجه اجراهای عموم، هجوم مردم برای گرفتن صندلی و تماشای برنامه های زنده گروه های موسیقی اقوام به صورت نشسته بود.
در نمایشگاه دستاوردهای هنری و فرهنگی كرمان كه همزمان با اجراها در پارك مادر برگزار گردید هم در كنار آشنایی با فعالیت های یك نگارخانه در كرمان و تبلیغ یك انجمن خیریه بیماران سرطانی، یك غرفه هم به انتشارات ماهور و محصولات عرضه شده آن در بخش موسیقی اقوام، اختصاص داده شد؛ در حالیكه قرار بود دو ناشر محصولات خویش را در این حوزه عرضه كنند.

احمد صدری، دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در نشست خبری این جشنواره اعلام نموده بود كه به علت همزمانی جشنواره موسیقی نواحی با نمایشگاه كتاب از دو ناشر فعال در این حوزه از موسیقی برای عرضه محصولات خود دعوت شده است.
همینطور نمایشگاه سازهای اقوام كه برای نخستین بار در این جشنواره برگزار می شد؛ محدود به چند ساز رباب عرب های ایران، دو تار بندر تركمن و عود بود؛ در حالیكه گفته شده بود مقرر است نمایشگاه و كارگاه هایی از سازهای ۱۰ سازنده پیشكسوت در حاشیه این دوره از جشنواره برگزار گردد. برق این نمایشگاه هم برای مدت كوتاهی قطع شد.
یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در استان كرمان و ۱۱ شهرستان آن در حال برگزاری است.1397/02/14
14:00:07
5.0 / 5
4764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است