20 خرداد ماه، روز جهانی صنایع دستی

پیام مونسان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی

پیام مونسان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی آبی طرح: علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیامی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، ۲۰ خرداد ماه صادر كرد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در متن پیام علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهوری آمده است:
«تمدن جهانیِ امروز، پهنه ای است متشكل از روابط پیچیده‌ی تجاری ـ اقتصادی و تعاملات ژرف فرهنگی كه بیش از پیش به سمت قرابت كشورها و ارتباطات آن ها با یكدیگر نظر دارد. یكی از ناب ترین زبان های پیوند بشری، زبان هنر در دو وجه هنرهای زیبا و هنرهای كاربردی است. باآنكه از حدود دو قرن پیش به این سو، تقسیم بندی زیبا و كاربردی هنر رواج یافته، اما از گذشته های دور، این منبعِ خلاقیت كه نیازهای روزمره و معنوی را توأمان مرتفع می ساخت و امروز با عنوان صنایع دستی و هنرهای سنتی از آن یاد می شود؛ همواره یكپارچه بوده و جسم و جان آدمی را حمایت می كرده است.
آنچه كه امروز برندسازی نامیده می شود، از گذشته های دور این سرزمین، در صورتی عام تر جای خویش را در محصولات صنایع دستی باز كرده و سفال های كاشان و ری، قلمزنی های اصفهان، نگارگری های تبریز و قزوین و بسیاری دیگر از این دست، مُهر تأییدی بر این امر است.
بدیهی است توسعه‌ی صنایع دستی كه نیازمند كیفیت تولید، وسعت تبلیغات و بازار مناسب می باشد، می تواند ضمن بهره گیری از صنعت گردشگری، به خصوص گردشگریِ معطوف به میراث فرهنگی، به گسترش و رویش آن كمك شایانی كند.
هر یك از محصولات صنایع دستی ایران می تواند از طُرُق گوناگون مانند صادرات، نمایشگاه های خارجی یا تجارت چمدانی، بعنوان پیامی فرهنگی از این آب و خاك به سراسر جهان ارسال شود و موجبات رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی را با استفاده از افزایش اشتغال رقم زند.
بزرگداشت روز صنایع دستی، فرصتی است برای توجه بیشتر و عمیق تر به تمام آنچه گفته شد.
بیستم خرداد، روز صنایع دستی را به تمامی تلاشگران این هنر ـ صنعت ارزشمند تبریك می گویم و امیدوارم با استفاده‌ی مناسب از ظرفیت های بی شمار و بالفعل كردن امكانات بالقوه، اهداف پرارزش این حوزه را بیش از پیش جامه‌ی عمل بپوشانیم.»1397/03/21
14:36:59
5.0 / 5
4124
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است