ردپای همایون شجریان در یك نمایشگاه خط

ردپای همایون شجریان در یك نمایشگاه خط آبی طرح: یك نمایشگاه خوشنویسی در آستانه برپایی است كه آثارش با گوش دادن به قطعات موسیقایی خلق شده كه همایون شجریان خوانده است.


جعفر آذری ـ هنرمند خوشنویس ـ در گفت وگو با ایسنا درباره نمایشگاهش كه «موج سودا» نام دارد، توضیح داد: در این نمایشگاه ۳۰ قاب، اثر خوشنویسی شكسته نستعلیق عرضه شده كه در آن ها از اشعار شعرای مختلف استفاده كردم، از شعرای حال حاضر می توانم به استادان محمدرضا شفیعی كدكنی، هوشنگ ابتهاج، محمدعلی بهمنی و از قدما به خیام، حافظ، سعدی، مولانا و تك بیت های صائب تبریزی و گاه بیدل دهلوی اشاره كنم.
او بیان كرد: یك خوشنویس هنگام آماده شدن برای خلق یك اثر نخستین چیزی كه پس از انتخاب شعر و ملازمات كتابت با خود همراه می كند یك موسیقی مناسب می باشد كه می تواند باكلام یا بی كلام باشد. با عنایت به اینكه خواسته ام با آثار عرضه شده در فضاهای خاص تركیبی طبعی بیازمایم، در انتخاب موسیقی همراه هم از آثار آقای همایون شجریان بهره برده ام كه شاید با پرداختن به فضاهای جدید در موسیقی سنتی، با انتقاداتی هم مواجه باشد كه یقین دارم همیشه نخستین ها اینگونه اند.


آذری با بیان خاطره ای از نمایشگاهی خارجی و اینكه مردم آنجا درباره ایران و فرهنگ ایرانی كم می دانند و گاه قوانین حاكم بر جوامع عرب را به ایران نسبت می دهند، اظهار داشت: باید هر هنری كه به آن مبادرت داریم با خارج از مرزها زبان مشترك تولید كند تا اتفاقات خوب و تعاملات فرهنگی سازنده رقم زده شود كه البته باید این كار را با حفظ سنت ها و احترام به گذشته ها انجام داد.
او درباره اینكه گرانی ارز و نوسانات اقتصادی چه تاثیری روی حرفه هنری او گذاشته است؟ بیان كرد: خوشنویسی هنر شریف و بی حاشیه بوده و امیدوارم به این روش هم پیش رود تا از گزند مصون بماند و اهالی آن اگر معنویتی به معنای واقعی در خوشنویسی حاصل می كنند به كار گیرند تا آیندگان را هم بهره ای باشد؛ اما مگر می گردد متصور بود كه تاثیر نگذاشته باشند.
این خوشنویس اظهار داشت: همه ما در كشوری زندگی می نماییم كه به فراخور هر اتفاق و نوسانی كه رخ می دهد، در ابتدا قشر متوسط را كه اكثریت هستند، متاثر می كند. اقتصاد هنر در خوشنویسی همیشه خیلی خوب نبوده است و این از آگاهی كم و عدم احساس نیاز مردم ناشی می گردد. اروپایی ها وقتی دچار ركود اقتصادی می شوند به خرید آثار هنری روی می آورند چونكه معتقد هستند ركورد روی این آثار تاثیری ندارد.
آذری افزود: امیدوار هستم روزی باور جمعی به نقطه ای برسد كه از هنر و هنرمند دفاع نماییم و هنرمندان تصور نكنند اگر در نقطه دیگری از دنیا بودند شرایط خاص و بهتری داشتند. هنر باید ابتدا در خاستگاه خودش رشد كند.
این خوشنویس در واكنش به اینكه نسل جدید به حضور در نمایشگاه های خوشنویسی اقبالی نشان نمی دهند، اظهار داشت: این مورد تقصیر ما است. ما و اهالی انجمنی كه به هنر خوشنویسی دلبسته ایم باید برای نسل جدید برنامه ریزی داشته باشیم.
او با اشاره به اینكه تعریف زیبایی در نسل جوان ما تغییر كرده، اظهار نمود: شاید آن ها به شكلی حق داشته باشند كه خوشنویسی را هنر جذابی نمی دانند. این هنر، در میان هنرهای جهانی مطرح نمی گردد و ما باید برای جهانی شدن آن تلاش نماییم.


آذری با تاكید بیان كرد: باید نسل جدید خوشنویسی را بشناسد و با آن ارتباط برقرار كند. و من به آینده این مورد امیدوار هستم و تلاش می كنم این هنر را به شاگردانم كه از نسل امروز هستند خوب معرفی كنم.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این نمایشگاه ۲۹ تیرماه ساعت ۱۷ در خانه فرهنگ و هنر گویا به نشانی خیابان كریم خانه، روبروی ایرانشهر شمالی، پلاك ۹۱ افتتاح می گردد.1397/04/26
13:58:44
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: خوشنویسی , شعر , فرهنگ , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است