یه مرد بود، یه مرد

یه مرد بود، یه مرد آبی طرح: فرهاد نمی خواست صرفا خواننده باشد كه اگر می خواست، می توانست به جهت همان ترانه ای كه در ستایش پیامبر اسلام خوانده بود، سال ها قدر ببیند و بر صدر بنشیند. پای همه حرف ها و عقایدش ایستاد و حتی حاضر نشد عكس آلبومش را به دلخواه مدیران وقت وزارت ارشاد تدارك ببیند.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، سیدعبدالجواد موسوی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: «اهل فن می گویند فرهاد مهراد لكنت داشت. صدایش وسعت چندانی نداشت. احیانا درست هم می گویند اما با این وجود چرا فرهاد همچنان یگانه است و بدیلی برای او یافت نمی شود؟

قطعا صدای دلنشین و صمیمانه به همراه دانش او از حوزه موسیقی در این توفیق بی تاثیر نبود اما به نظر می آید ماجرا كمی جدی تر از این حرف هاست. بگذارید مثالی بزنم. چند سال پیش جوانی كه به نظر می رسید صدای معترض و خسته اش می تواند نوستالژی فرهاد را یك بار دیگر در اذهان زنده كند به واسطه حضور در چند فیلم سینمایی شهرتی فراگیر یافت. خواندن چند ترانه اجتماعی امیدهایی را درباره او برانگیخت اما خیلی طول نكشید كه او هم به خیل خوانندگان معمولی این سرزمین پیوست؛ بی آن كه دلی را بلرزاند یا غیرتی را برانگیزد. فرهاد نمی خواست صرفا خواننده باشد كه اگر می خواست، می توانست به جهت همان ترانه ای كه در ستایش پیامبر اسلام خوانده بود، سال ها قدر ببیند و بر صدر بنشیند. پای همه حرف ها و عقایدش ایستاد و حتی حاضر نشد عكس آلبومش را به دلخواه مدیران وقت وزارت ارشاد تدارك ببیند.

ممكن است بگویید این رفتارها چه ربطی به خواندن دارد؟ اول این كه دارد. این رفتارهای قلندرانه و انقلابی بی ارتباط به شخصیت هنری یك هنرمند نیست. همین رفتارهاست كه به بانگ و آهنگ هم، راه پیدا می كند و سبب می گردد دیگران باورت كنند و وقتی می خوانی: یه مرد بود یه مرد، گویی خودت را می خوانی. دوم این كه هنرمند صرفا با گفتن این كه من مردمی ام و من معترضم به حافظه فردی و جمعی مردم راه پیدا نمی نماید. باید چیزی از جنس آرزوها و دردهای مخاطب در ترانه و صدای تو باشد تا بتوانی به اسم فرهاد تكیه بزنی و سایه كمرنگی از او را در اذهان زنده كنی. فرهاد بابت فرهاد شدن تاوان بسیار داد. اگر می توانی بسم الله و اگر نه بهتر است به شركت در شوهای مضحك تلویزیونی دلخوش باشی و بیش از این عرض خود مبری و زحمت دیگران روا مداری.»
1397/06/11
12:51:32
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: آهنگ , خواننده , سینما , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است