تصمیم راسخ ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه ۲۰۰۰ ساله

تصمیم راسخ ایتالیا برای بازگرداندن مجسمه ۲۰۰۰ ساله آبی طرح: دادگاه عالی ایتالیا می خواهد مجسمه ۲۰۰۰ ساله ای به نام «جوان پیروز» كه هم اینك در موزه ای در امریكا نگهداری میگردد را به این كشور بازگرداند.


به گزارش آبی طرح به نقل از گاردین، برمبنای قوانین جدید تعیین شده توسط دیوان عالی ایتالیا، موزه مركز گتی (یكی از مراكز فرهنگی هنری معروف جهان در لس آنجلس) موظف شده است، مجسمه ۲۰۰۰ ساله را به كشور ایتالیا برگرداند.
این مجسمه ۲۰۰۰ ساله برنزی با ارزش ۴ میلیون دلار (۳.۱ میلیون پوند) در سال ۱۹۷۷ به موزه گتی برده شده است. این موزه می خواهد از حقوق قانونی خود در مقابل بازگرداندن مجسمه باستانی یونانی به نام «جوان پیروز» دفاع كند. این مجسمه همین طور با عنوان «پهلوانی از فانو» یا به بیان ساده تر «برنز گتی» باز شناخته میگردد.
این اثر توسط هنرمند یونانی به نام «لوسیپوس» بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تولید شده است.
مجسمه برنزی توسط یك ماهیگیر از پسارو در سواحل دریای آدریاتیك در سال ۱۹۶۴ پیدا شد و چندین بار به فروش رسید تا در نهایت نزدیك به ۴۰ سال قبل به موزه گتی سپرده شد.
با این وجود ایتالیا همواره مدعی بوده كه این مجسمه به صورت غیرقانونی از كشور خارج شده است.
همین طور دادگاه عالی ایتالیا آغازین درخواست رسمی خودرا جهت بازگرداندن این مجسمه از امریكا در سال ۱۹۸۹ به ثبت رسانده است. سپس ۱۱ سال دادخواهی های رسمی، این دادگاه درخواست های موزه گتی امریكا برای ماندن مجسمه در این كشور را رد كرد.
دادگاه عالی ایتالیا به رسانه های این كشور گفته است كه تصمیمشان برای بازگرداندن اثر قطعی است و این مجسمه باید برگردانده شود.
این مجسمه حدودا یكی از محبوب ترین آثار موزه گتی در لس آنجلس است. اما بر سر مالكیت قانونی آن بعد از آنكه موزه گتی اثر را از یك دلال آثار هنری آلمانی در سال ۱۹۷۷ اثر خریده، بحث است.
لوسیپوس، سازنده این اثر یك مجسمه ساز و معمار یونانی بود كه در قرن ۴ پیش از میلاد می زیست. او همراه با سكوپاس و پركسیتلیز، یكی از سه مجسمه ساز بزرگ دوران یونان باستان شناخته می شوند.1397/09/16
21:01:21
5.0 / 5
4051
تگهای خبر: فرهنگ , فروش , موزه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است