ارزیابی وضعیت آموزش هنر در دانشگاه ها

سطح آكادمیك موسیقی پایین آمده است

سطح آكادمیك موسیقی پایین آمده است آبی طرح: دانشجویی كه بتازگی در رشته اتنوموزیكولوژی فارغ التحصیل شده، معتقد است: سطح آكادمیك موسیقی نسبت به ۳۰ پارسال خود پایین تر آمده و برای فارغ التحصیلان این رشته هیچ فكری نشده است.


میلاد دیلم صالحی كه فارغ التحصیل مقطع كارشناسی ارشد رشته اتنوموزیكولوژی از دانشگاه تهران است، در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت دانشجویان این رشته پس از تحصیل، اظهار داشت: مقوله ای كه در نظریه و عملی موسیقی در دانشگاه وجود دارد، كاربردی نیست و مباحث قدیمی است. دانشجو پس از دوران تكمیلی تحصیلی به دنیای بزرگتر خودش وصل نمی گردد و درس هایی كه در حوزه موسیقی تدریس میگردد كلی است.
او با اشاره به اینكه سرفصل های درسی، مدرسین دانشگاه و به روز نبودن دانشجویان همچون مشكلات موجود دانشجویان رشته موسیقی محسوب می شوند، اضافه كرد: از طرفی بازار كار هم مدلول ندارد چونكه وضعیت موسیقی نامشخص است. فارغ التحصیلان پس از اختتام دانشگاه یا باید به صورت شخصی كار و پژوهشی را شروع یا با فستیوال ها و دانشگاه ها ارتباط بگیرند. پشت آموزشگاه های موسیقی كه غیرانتفاعی محسوب می شوند باز نه حقوق مشخصی وجود دارد نه بیمه ای.
این فارغ التحصیل رشته اتنوموزیكولوژی اظهار نمود: در نهایت به نظر می آید برای خروجی فارغ التحصیلان رشته موسیقی هیچ فكری نشده است. تعداد سالن دانشگاه ها در سطح كشور بیشتر شده است اما به این كه نتیجه این ورودی ها باید به چه خروجی ختم شود، فكری نشده است. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته موسیقی حتی برای گرفتن مجوز و بازگشایی آموزشگاه ها هیچ حقی ندارند.
صالحی بیان كرد: كسانی كه در دانشگاه ها به صورت حق التدریسی مشغول به كار می شوند برای برخورداری از بیمه به هیچ نهادی وصل نمی شوند. صرفا رشته موسیقی در كنار رشته های دیگر وجود دارد و باید باشد اما وضعیت آن اسفناك تر است. ورودی استادان این رشته باز بسیار دشوار و محافظه كارانه است. در این زمینه با گروهایی روبرو می باشیم كه اگر فردی به نام استاد دانشگاه ورود پیدا می كند باید از فیلترینگ این گروه عبور كند. در كل فضای بازی در این زمینه وجود ندارد و خروجی هم در این زمینه دیده نشده است.
او اظهار داشت: به نظر می آید برای جور شدن جنس آموزش عالی باید رشته ای باز به نام موسیقی وجود داشته باشد. حتی درباره رشته اتنوموزیكولوژی هم جای بحث وجود دارد و سرفصل هایی كه در این رشته تدریس میگردد بسیار گُنگ است. از طرفی هیچ رشته موسیقی در كشور ما مقطع دكترا ندارد.
این نوازنده تار و دوتار كه پس از فارغ التحصیلی جهت زندگی به نوشهر رفته، معتقد است: فضای كاری در شهری مثل تهران خیلی بسته است. من باز بر حسب ارتباط هایی كه داشتم و كارهای پژوهشی كه انجام دادم به صورت پاره وقت، موسیقی تدریس می كنم. من با ۲۰ سال سابقه نوازندگی و ۱۲ سال تدریس هیچ سابقه بیمه ای ندارم واگر هم بخواهیم از شرایط بیمه ای خانه موسیقی برخودار شویم هم باید هفت خان رستم را طی كنم.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، اتنوموزیكولوژی بررسی «موسیقی غیرغربی»، «موسیقی قومی» یا «موسیقی جهانی» و مطالعه انسان شناختی موسیقی به مثابه یك پدیده خاص فرهنگی و جنبه ای جهان شمول از رفتار اجتماعی انسان و موسیقی شناسی قومی شمرده می شود.1397/09/18
20:12:36
5.0 / 5
4557
تگهای خبر: آموزش , استاد , بیمه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است