شب موسیقی بی كلام استانبولی در برج میلاد

شب موسیقی بی كلام استانبولی در برج میلاد آبی طرح: اولین سانس اجرای گروه موسیقی «تكسیم تریو» تركیه كه برای اولین بار در ایران به روی صحنه می رفتند، با استقبال خوب مخاطبان آن در ایران همراه شد.به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این كنسرت با صدای سازهای "باغلاما" و "قانون" همراه با تصاویری از غروب آفتاب در ساحل آغاز شد. پس از دقایقی صدای ساز "كلارینت" هم اضافه و با تشویق خیلی از مخاطبان این كنسرت روبه رو شد.

آیتاچ دوغان با نواختن ساز قانون، شروع كننده قطعه دوم شد و پس از چند دقیقه، اجراء، ریتم تندی پیدا كرد.

سپس، اسماعیل تونچ بیك نوازنده ساز باغلاما كه به نظر می رسید سرما خورده است، خطاب به حاضران در سالن برج میلاد به زبان فارسی سلام كرد و پس از آن به زبان انگلیسی اظهار داشت: می خواهم فارسی صحبت كنم اما نمی توانم، و یك روزی صحبت می كنم.

او سپس به زبان تركی استانبولی به حاضران خوش آمد گفت و مخاطبان این اجراء نیز، بارها به زبان تركی جواب خوش آمدگویی شان را دادند.

مخاطبان این كنسرت، بارها در طول اجراء از گروه تكسیم خواستند قطعه "آه استانبول" را اجراء كنند كه اسماعیل تونچ بیك از آنها خواست كمی صبر داشته باشند.

صدای بالای كلارینت در قطعه چهارم، كه هوسنو شان اندریجی آنرا می نواخت، مخاطبان این اجراء را به وجد آورد.

به نظر می رسید در بخشی از اجراء ناهماهنگی بین آیتاچ دوغان نوازنده قانون با دیگر اعضای گروه به وجود آمد كه با كوك دوباره این ساز و تك نوازی او، صدای تشویق حاضران هم بالا گرفت.

با تك نوازی ساز قانون، موسیقی فیلم «بابل» در ذهن تداعی می شد.

به نظر می رسید، اسماعیل تونچ بیك از صدای میكروفن خود در بخشی از اجراء هم راضی نبود و با اشاره خواست كه این مشكل برطرف شود.

سرانجام این گروه، به درخواست حاضران قطعه «آه استانبول» اجرا كردند كه همه با صدای كلارینت هوسنو شان اندریجی به وجد آمدند و این نوازنده را بارها تشویق كردند.اسماعیل تونچ بیك تك نواز قطعه بعدی شد. «باغلاما»، سازی كه او می نوازد، ریشه اسمش را از مردم منطقه آناتولی و آذربایجان گرفته است و در بین مردمان ترك، كرد و تركمن های عراق رایج است.

او در حین اجراء، بارها مورد تشویق حاضران قرار گرفت. این اجراء با تصاویر هوایی از جاذبه های طبیعی كه پشت نوازنده ها پخش می شد، همراه بود.

علی زند وكیلی هم اجرای این گروه تُرك را در اولین سانس كنسرت آنها از نزدیك دنبال كرد.

«تكسیم» از گروه های مهم حوزه موسیقی بی كلام كشور تركیه است. این گروه سه نفره از ۱۷ دی وارد تهران شده اند و شامگاه سه شنبه ۱۸ دی در دو نوبت در برج میلاد روی صحنه رفتند.

هوسنو شان اندریجی قبل از اجراء اظهار داشته بود: برای فرهنگ ایران احترام ویژه ای قائلیم. این اجراء بطور قطع یكی از مهم ترین اجراءهای همه این سال ها برای ما است.

این گروه موسیقی تابحال اجراءهای زیادی را در سراسر جهان روی صحنه برده اند و سه آلبوم «تكسیم تریو» در سال ۲۰۰۷، «تكسیم تریوی ۲» در سال ۲۰۱۳ و «آهی» در سال ۲۰۱۶ را منتشر نموده اند.
1397/10/19
14:14:22
5.0 / 5
4824
تگهای خبر: جاذبه , فرهنگ , فیلم , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است