عباس مجیدی ـ هنرمند و استاد دانشگاه:

سیستم آموزش هنر باید از بنیاد اصلاح گردد

سیستم آموزش هنر باید از بنیاد اصلاح گردد آبی طرح: یك استاد دانشگاه رشته مجسمه سازی اعتقاد دارد كه مشكلات آموزشی باید از ریشه حل شوند تا در دانشگاه مشكل ساز نشوند.


عباس مجیدی ـ هنرمند مجسمه ساز و استاد دانشگاه ـ در گفت وگو با ایسنا درباره مشكلات دانشجویان رشته هنر بیان كرد كه در ارتباط با دانشگاه یك منظر كلی وجود دارد كه اگر بخواهیم با نگاه پست مدرن به قضیه نگاه نماییم دانشگاه اساسا نقش تولید اندیشه خویش را نه تنها در ایران بلكه در كل جهان از دست داده است.
وی در همین راستا اظهار داشت: عده زیادی معتقدند كه دانشگاه نمی تواند رسالت سابق خویش را به آن شكلی كه باید انجام دهد اما خیلی ها هم اعتقادشان بر این نیست. شكایت دانشجویان از وضعیت حاضر در دانشگاه ها بی علت نیست، چراكه روش ها و محتوای درسی قدیمی هستند. در واقع تدوین برنامه ها و سیلابس های درسی رشته های هنر بویژه در رشته مجسمه سازی، بر مبنای نگرش های ۲۰ یا ۳۰ سال قبل تنظیم شده است.
این مجسمه ساز با اشاره به اینكه هنوز در دانشگاه ها به مفاهیم امروزی كه بتواند منجر به تولید اندیشه شود نرسیده ایم، افزود: البته باید دید كه آیا دانشگاه اساسا نقش انتقال دانش را به عهده دارد یا تنها می خواهد بستری را برای شكوفایی دانشجو فراهم كند؟
وی افزود: با عنایت به دنیای مدرن و پیشرفته امروز كه می توان تنها با یك سرچ كوچك در اینترنت به گستره زیادی از اطلاعات و دانش دست پیدا كرد، باید دید كه یك استاد دانشگاه علاوه بر انتقال اندیشه چه نقش اساسی تر و بنیادی تری دارد؟
مجیدی توضیح داد: پاسخ این است كه استاد باید یك بستر مناسب برای دانشجوی هنرمندی كه می خواهد در فضای كار هنر فعالیت داشته باشد مهیا كند تا بتواند خویش را بشناسد، درك كند و با روش و ایده های خود فعالیت كند تا اینكه بخواهد از یكسری نگره و ایده قدیمی كپی كند.
این هنرمند اظهار داشت كه مشكلات آموزشی تنها به دانشگاه ها مربوط نیست بلكه به كل سیستم آموزشی باز می گردد و از دوران طفولیت شكل می گیرد.
او اضافه كرد: ما از ابتدا كه وارد مدرسه شده ایم خیلی از تجربه ها را درك نكرده ایم. مفهوم استعداد هنوز هم برای ورود به یك حرفه یا هنر حرف اول را برایمان می زند. در حالیكه در سیستم های آموزشی مدرن نظرات خیلی متنوعی وجود دارد و بیشتر بر روی تمایل انجام یك كار تاكید می كنند تا استعداد. تمایل بالای یك فرد برای رسیدن به یك جایگاه تا استعداد وی در آن كار، خیلی متفاوت می باشد.

عباس مجیدی

1397/10/25
14:20:12
5.0 / 5
4625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است