گفت وگو با مدیر حراج باران

برای فروش آثار ۱۴۰۰ سال پیش هم منع قانونی وجود ندارد!

برای فروش آثار ۱۴۰۰ سال پیش هم منع قانونی وجود ندارد! آبی طرح: مدیر حراج باران كه به شكل تخصصی در حوزه خط و خوشنویسی فعالیت دارد و آثاری با قدمت بیشتر از ۱۰۰ سال را از زمان قرن یكم هجری تا آثار به جا مانده از دوره قاجار را به فروش می رساند، می گوید: «حضور آثار با قدمت بالای ۱۰۰ در حراج هیچ مشكلی وجود ندارد؛ چراكه این آثار مالكیت شخصی دارند و اختیار فروش برعهده خودشان است؛ ضمن اینكه این آثار قدیمی از گنجینه ها خارج و به معرض نمایش هم گذاشته می شوند كه به توسعه و ترویج فرهنگ و هنری ایرانی و اسلامی كمك می كنند.»


در همین راستا محبوبه كاظمی، مدیر حراج باران در گفت وگویی با ایسنا از مراحل ارزیابی تشخیص اصالت آثار، امكان نمایش آثار هنری با قدمت بیشتر از ۱۰۰ سال و امكان خروج این آثار از مرزهای كشور و دسترسی به آثار هنری تاریخی سخن گفته است.
متن این مصاحبه به شرح زیر است:
_ حراج باران زیر نظر كدام نهاد فعالیت می كند؟ و آیا برای تشخیص اصالت و قدمت آثار نمایش شده در این حراج از نظر كارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سارمان میراث فرهنگی كمك می گیرید؟
حراج باران زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود. بطور كلی حراجی ها فقط با مجوز این وزارتخانه می توانند برگزار شوند كه ما باز این مجوز را داریم. تعاملاتمان با سازمان میراث فرهنگی باز به همان روالی كه باید باشد، انجام می شود.
برای تمام آثاری كه برای تشخیص قدمتشان نیاز به نظر كارشناسان هست از كارشناسان رسمی سازمان میراث فرهنگی استفاده می نماییم. در واقع تمام آثار قدیمی كه در حراج نمایش می شوند، توسط این كارشناسان مُهر تأیید شده هستند. ما همیشه در این سال ها آثاری را نمایش كرده و به فروش رسانده ایم كه اصالت آنها حتماً مورد تأیید این كارشناسان بوده است.
_ با عنایت به مصوبه اخیر دولت درباره شرایط فروش آثار هنری با قدمت بیشتر از ۱۰۰ سال، شما برای نمایش و فروش آثار تاریخی در حراج باران با مشكل قانونی مواجه نیستید؟
بطور كلی نمایش آثار بالای ۱۰۰ سال از چند جهت مورد بررسی و توجه قرار می گیرند. در وهله نخست آثاری كه در حراج باران نمایش می شوند از مجموعه هایی هستند كه مالكیت خصوصی دارند و به همین خاطر هم هیچ منع قانونی برای نمایش و فروش آنها وجود ندارد؛ چراكه هر مجموعه دار خصوصی می تواند آثارش را به نمایش و فروش بگذارد.
در بحث تأیید اصالت آثار قدیمی باز ما از كارشناسان رسمی میراث فرهنگی كمك می گیریم. این در شرایطی است كه اصولاً مسئولیت اصالت اثر بر عهده صاحب اثر است. در واقع كسی كه اثری را به حراج معرفی می كند، تأیید اصالت اثر را باز بر عهده دارد. اما از آنجایی كه حراج در ایران سوژه تقریباً نویی به حساب می آید، حراجی ها مسئولیت تأیید آثار را بر عهده گرفته اند. ما باز در حراج باران این دقت نظر را داریم كه آثار نمایش شده در حراج حتماً از نظر اصالت تأیید شده باشند.
بدین سبب برای حضور آثار با قدمت بالای ۱۰۰ در حراج هیچ مشكلی وجود ندارد؛ چراكه این آثار مالكیت شخصی دارند و اختیار فروش بر عهده خودشان است. ضمن اینكه این آثار قدیمی از گنجینه ها خارج و به معرض نمایش هم گذاشته می شوند كه به توسعه و ترویج فرهنگ و هنری ایرانی و اسلامی كمك می كنند.
_ از آنجایی كه بعضی از آثار فروخته شده در حراج باران از ارزش تاریخی برخوردار می باشند، آیا شما در قبال فروش این آثار و خروج آنها از مرزهای كشور مسئولیتی دارید؟
كسی كه یك اثر باقدمت خریداری می كند، طبیعتاً مسئولیت نگهداری از آن اثر را بر عهده می گیرد و نباید آنرا بدون مجوز از كشور خارج كند. بدین سبب مسئولیت خروج این آثار تاریخی به ما مربوط نمی گردد. فردی كه یك اثر با قدمت را از حراج خریداری می كند موظف است آن اثر را با مجوز از كشور خارج كند كه این مساله دیگر به ما مربوط نمی گردد. كسانی كه مخاطب و خریدار این دست از آثار هستند بالقطع خودشان به شرایط خرید و نگهداری چنین آثاری آگاه هستند و می دانند كه شرایط خروج این آثار از كشور به چه صورت است.
اما ما در حراج باران آثار را از كشور خارج نمی نماییم، تحویل در خارج نداریم و حتماً به كسانی آثار را می فروشیم كه در داخل كشور حضور داشته باشند.
_ دسترسی شما به آثار با قدمت تاریخی بالا به چه صورت فراهم می شود؟
نگارخانه ترانه باران و حراج باران با عنایت به اینكه سال ها در این حوزه فعالیت می كند، با مجموعه داران و هنرمندان زیادی تعامل پیدا كرده است. این مجموعه داران و هنرمندان با هدف توسعه ی فرهنگی از برگزاری حراج های اینچنینی حمایت می كنند و معتقدند كه آثار هنری تاریخی باید به بهترین شكل نمایش شوند.
_ قدیمی ترین اثری كه در حراج باران به فروش رسیده است، مربوط به چه دوره تاریخی می شود؟
ما آثاری از خط كوفی از قرن یكم هجری تا آثار معاصر را داشته ایم. به هر حال هدف حراج باران این است كه سیر تاریخ تحول خط و خوشنویسی را نشان بدهد و طبیعتاً در این راه از آثاری كه از قرون اولیه اسلامی شكل گرفته اند تا آثاری كه در دوران معاصر خلق شده اند استفاده می نماید.1397/12/13
12:56:31
5.0 / 5
4129
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است