سلفی با دفاع مقدس!

سلفی با دفاع مقدس! آبی طرح: سلفی هایی كه در مناطق عملیاتی دفاع مقدس گرفته می شود ضمن اینكه برگ زرینی در آلبوم خاطرات هر زائر است می تواند با اشتراك در شبكه های اجتماعی توسط افراد، گامی برای معرفی هرچه بیشتر این مناطق باشد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، جنگ عراق با ایران كه در ایران با نام جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس شناخته می شود، طولانی ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن بعد از جنگ ویتنام بود كه نزدیك به هشت سال به طول انجامید.
این جنگ به صورت رسمی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز و در نهایت بعد از حدود هشت سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتش بس از جانب دو طرف به پایان رسید.
پس از آخر جنگ رزمندگان جان بركفی كه هشت سال از عمر خویش را در جبهه های جنگ مخلصانه جنگیده بودند و تنها یادگاری جنگ برای آنها جای خالی همرزمان شهید و خاطرات جبهه بود به صورت پراكنده و برای زمزمه دلتنگی های خود به مناطق جنگی سر می زدند.
كاروان راهیان نور از سال ۱۳۷۶ و توسط گروه های مردمی خودجوش متشكل از رزمندگان شكل گرفت و در سال ۱۳۷۷ بسیج دانشجویی از ظرفیت های اردوهای راهیان نور بهره برد و اعزام كاروان های دانشجویی آغاز شد.

اردوی راهیان نور ذخیره معنوی است
مسئول سازمان بسیج دانشجویی گیلان با اشاره به اینكه اردوی راهیان نور یك ذخیره معنوی است كه به فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت متصل است، خاطرنشان كرد: امیدواریم این فضای معنوی و تحول درونی كه آرزوی همه ما است محقق شده و دانشجویان بعد از بازگشت در دانشگاه با تاكید بر بیان امام خمینی (ره) در مورد بسیج دانشجویی كه پاسدار اصول تغییر ناپذیر نه شرقی و نه غربی است به خوبی عمل نماییم.
مرتضی نورسته با اشاره به اینكه در آستانه طلیعه گام دوم انقلاب هستیم، تصریح كرد: نیاز است جوانان پرشور و پرهیجان در جهت تحقق آرمان های انقلاب اسلامی تلاش كنند و حضور در اردوی راهیان نور فرصتی برای بروز فضای معنوی و تجدید بیعت با آرمان های شهدا و فرهنگ والای ایثار و شهادت است.
وی ادامه داد: شاید دانشجویان دو دهه قبل با خاطراتی هر چند ضعیف كه از روزهای جنگ در ذهن خود داشتند در این اردوها شركت می كردند اما دانشجویان امروز كه نسل سوم و چهارم انقلاب و جنگ هستند فقط شنیده های دفاع مقدس را در ذهن خود دارند و حضور در مناطق عملیاتی تجربه بسیار جدیدی برای آنها به شمار می آید.

راهیان نور از مؤثرترین اهرم ها در حوزه فرهنگی است
مسؤول فرهنگی و قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی استان گیلان اظهار داشت: فضای راهیان نور و قرار گرفتن در معرض حال و هوای شهدا بدون حتی كوچك ترین دخالتی از جانب ما، اثر فوق العاده عمیق فرهنگی بر قشر دانشجو دارد كه این اثر را طی سال های برگزاری این اردو به وفور شاهد بودیم و این مساله نه تنها در میان دانشجویان ایرانی حتی در میان دانشجویان خارجی كه زائر این مناطق هستند را شاهد بودیم.
محمدجعفر جعفری تصریح كرد: از زمانی كه پروژه اطلاع رسانی و ثبت نام برای اعزام به سفر راهیان نور شروع می شود تا زمان برگزاری اردو و حتی پس از آن به لحاظ ارتباط شكل گرفته بین دانشجویان حاضر در اردو، شاهد اتفاقات اثربخش و مثبت هستیم كه یكی از مؤثرترین اهرم ها در حوزه فرهنگی بین قشر جوان و دانشجو می تواند باشد و اگر درست به رسالت این اردو پرداخته شود اساساً اثر بسیار عمیقی خواهد داشت.
آنچه در این بین خودنمایی می كند سلفی گرفتن زائران مناطق عملیاتی است، پدیده ای كه در میان جوانان و نوجوانان بیشتر به چشم می خورد. علاقه ای كه راهیان سرزمین های نور به ثبت لحظات حضور خود در این مناطق دارند شاید برگ زرینی در دفتر خاطرات آنها باشد.
تصاویر غروب دلگیر و خون رنگ شلمچه، عكس غروب علقمه و خاطره های دلتنگی اروندرود كه پیكر پاك ترین فرزندان خویش را غریبانه در آغوش كشیده، طلاییه و نیزارهایی كه در میان تك تك آنها هنوز هم ذكر تسبیح رزمندگان را می شود شنید.
گرفتن تصاویر دسته جمعی و سلفی ها از سرزمینی كه هویت رشادت و ایستادگی ملت ایران است می تواند ره توشه ای باشد تا در میان تصاویری كه لحظه های مختلف زندگی روزمره ثبت می شود، یادمان بیاورد كه اقتدار امروز را به همت جان بركفانی به دست آوردیم كه شاید برخی از آنها هیچ وقت به وطن بازنگردند و در عین گمنامی برایمان آشنا هستند.
شاید بتوان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و علاقه جوانان و نوجوانان به ثبت خاطرات خود از سرزمین های پرغرور دفاع مقدس، گام بلندی برای معرفی هرچه بیشتر ایثارگری های رزمندگان و جوانان جنگ انجام داد.
با ثبت خاطرات روزهای حضور در مناطق عملیاتی انتظار می رود جوانان و نوجوانان با كوله باری از ایده های ناب برای تعالی كشور به شهرها و دانشگاه های خود بازگردند.

آگاهی بخشی حضور اثربخش دانشجویان در فضای مجازی را فراهم می كند
مسؤول فضای مجازی سازمان بسیج دانشجویی استان گیلان با اشاره به اهمیت فضای مجازی از دیدگاه مقام معظم رهبری، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه رسانه ها به سمت پررنگ شدن حضور در فضای مجازی گرایش دارند همینطور گسترش فعالیت های مختلف جوامع انسانی در این فضا، نادیده گرفتن فضای مجازی اصلاً به سود نیست بلكه باید حضور در این عرصه را با آگاهی بخشی هرچه بیشتر مثبت و اثربخش تر نماییم.
حمزه مرادی تمدن خاطرنشان كرد: هم اكنون شاهد حضور خوب خیلی از دانشجویان در فضای مجازی هستیم ولی نكته مهم در این عرصه، پراكنده كاری و فعالیت های جزیره ای است كه مانع از پررنگ دیده شدن تلاش ها در زمینه فضای مجازی می شود و نقش مسؤولان هدایت و جهت دهی به فعالیت دانشجویان و ایجاد شبكه مرتبط در جهت اثربخش بودن حداكثری فعالیت های دانشجویی است.1397/12/18
00:28:00
5.0 / 5
4186
تگهای خبر: سازمان , عكس , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است