موسیقی هورامی پیام صلح، آشتی و مهربانی برای جهانیان دارد

موسیقی هورامی پیام صلح، آشتی و مهربانی برای جهانیان دارد آبی طرح: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان اظهار داشت: آواز و موسیقی هورامان حاوی پیام صلح، آشتی و مهربانی برای مخاطبانش و هر كسی كه این موسیقی را گوش می دهد، بوده و نرم و روان و مهربان است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، حسین فیروزی در مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «كوسالان» كه به همت حوزه هنری استان شامگاه 23 اسفندماه در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد، اظهار نمود: مردمان هورامان مردمانی سخت كوش، خستگی ناپذیر، صبورو وفادار هستند. و برهمین اساس هورامی زبان ها افتخاری بی بدیل برای استان و كشور هستند.
وی با اشاره به آلبوم موسیقی «كوسالان» اثر استاد هیوا شامحمدی، اضافه كرد: این آثار فرهنگی از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار می باشند چراكه باعث ماندگاری فرهنگ و تمدن كهن مردمان هورامان می شود.
فیروزی، بیان كرد: این اثر، موسیقی و فرهنگ و هنر هورامان را به مردم استان، كشور، جهان و كسانی كه علاقمند به زبان هورامی هستند، معرفی می كند.
وی عنوان كرد: موسقی و آفرینش های هنری مرز و بوم نمی شناسد و همه انسان هایی كه در عرصه فرهنگ و هنری دستی بر قلم داشته اند و فرهنگ و تمدنی قدیمی و كهن دارند، همواره موسیقی را بعنوان كالایی در سبد مصرف خود دارند و به آن احترام می گذارند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان اعلام نمود: موسیقی هورامان در جهان شنونده و مخاطب خاص خویش را دارد و استقبال از موسیقی هورامی همواره بوده و هست.
وی افزود: من زیاد هورامی را نمی دانم اما علاقهمند به باور، اعتقاد، فرهنگ، تمدن، زبان و موسیقی هورامان هستم.
فیروی با اشاره به اینكه مردمان هورامان را مردمانی سخت كوش، خستگی ناپذیر، صبور می شناسیم، اضافه كرد: فرهنگ كار و تلاش در هورامان با بقیه نقاط جهان فرق دارد.
وی عنوان كرد: آن هورامی زبانی كه سیاچمانه و یا هوره خویش را با صدای نرم، آهسته، ملایم و هم صدا با صدای طبیعت می خواند و آنرا به طبیعت، انسان اطرافش تقدیم می كند، تفاوت خاصی با مردمان دیگر دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان عنوان كرد: آواز و موسیقی هورامان حاوی پیام صلح، آشتی، مهربانی برای مخاطبانش و هر كسی كه این موسیقی را گوش می دهد، بوده و نرم و روان و مهربان است.
وی ادامه داد: در فرهنگ هورامان می بینیم كه مردم هورامان در سخت ترین شرایط طبیعت با بهترین شیوه ممكن با طبیعت انطباق و سازگاری دارند، بدون آنكه به طبیعت و محیط زیست خود آسیبی برسانند، كار و تلاش خستگی ناپذیر انجام می دهند و موسیقی هورامان خود گویای این مطلب است چراكه، این موسیقی از حلقوم كسی كه زود خسته می شود، هیچگاه خارج نمی گردد.
فیروزی با بیان اینكه مامردمان هورامی را بعنوان اصیل ترین نسل كُرد می شناسیم، اضافه كرد: ما بسیار خرسندیم كه امروز هنرمندان و هنرپروران تلاش می كنند كه آفرینش های هنری هورامان را به مردم جهان بشناسند.
وی ادامه داد: نغمه و نوای هورامی باید به گوش هر فرد عاشق، دلداده معرفت و عشق و عرفان برسد چراكه زبان هورامی زبان عشق، معرفت، و عرفان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار كردستان عنوان كرد: ما هورامی را به میراث بشری می شناسیم و فرهنگ و تمدن هورامان باید ثبت جهانی شود.
وی به برگزاری جلسه ای با حضور استاندار در هفته آتی به منظور ثبت هورامان اطلاع داد و خاطرنشان كرد: امیدواریم بتوانیم هرچه زود خواسته مردم هورامان در خصوص ثبت جهانی هورامان را محقق نماییم.
امین مرادی، رئیس حوزه هنری استان كردستان هم در ادامه این جلسه اظهار داشت: حوزه هنری برپایه رسالت خود برنامه های فرهنگی مختلفی را در سطح استان اجرا كرده است كه از آن جمله می توان به برگزاری جشنواره هزار دف، دف نوای رحمت، جشنواره موسیقی، جشنواره خوشنویسی و... اشاره نمود.
وی به رونمایی از دانشنامه فرهنگ و، هنر و تمدن در شب گذشته در پردیس سینما بهمن سنندج اشاره نمود و اضافه كرد: در این مراسم چهار دانشنامه فرهنگی مولفان استان رونمایی گردید.
مرادی با اشاره به اینكه ما به دنبال كارهای فاخر و پرارزش فرهنگی و هنری هستیم، خاطرنشان كرد: حوزه هنری استان از آثار فرهنگی هنرمندان استان استقبال خواهد نمود.
در انتها از بزرگان فرهنگ و هنر موسیقی هورامی تجلیل شد و چند برنامه فرهنگی دیگر برگزار گردید.
1397/12/25
11:41:11
5.0 / 5
4539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است