محقق داماد:

اصل اداره هر كشوری، حكمت است

اصل اداره هر كشوری، حكمت است آبی طرح: رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم معتقد می باشد كه اصل اداره هر كشوری باید برمبنای تعقل، خردمندی و حكمت قرار گیرد و این پیامی است كه در كتاب حكمت و حكومت استاد مهدی حائری یزدی برآن تاكید گردیده است.


به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، «آیت الله سید مصطفی محقق داماد» امروز دوشنبه در مراسم بیستمین سالگرد درگذشت استاد «مهدی حائری یزدی» در محل دانشگاه الهیات دانشگاه تهران اضافه كرد: مرحوم حائری یزدی از یك جهت در این زمان كم نظیر و حتی بی نظیر است. برای اینكه او تنها فردی است كه دوره حكمت اسلامی را نوشته و فلسفه اسلامی را حدودا تكمیل كرده است.
وی اظهار داشت: قبل از میلاد حضرت مسیح(ع)، افلاطون (بزرگترین فیلسوف تاریخ در كنار استادش سقراط و شاگردش ارسطو كه در سال ۴۲۷ پیش از میلاد مسیح به دنیا آمد) در كتاب خود به حكیم شاهی تاكید نمود. یعنی شرط اول حاكم، حكمت او است و در تمام كتاب های افلاطون تاكید به این نكته است كه حكیم بودن، شرط كافی حاكم است.
استاد حقوق دانشكده حقوق با توضیح اینكه این تفكر در اسلام و مسیحیت نیز نشر پیداكرد، اظهار داشت: در میان بیشتر متفكران اسلامی چه شیعه و چه اهل تسنن كه در زمینه حكومت قلم زدند، درباره شرایط حاكم بحث شده و هر كدام تعدادی شرط را بیان نمودند. در شیعه نظریه انتصاب را شرط آوردند. اما استاد حائری در كتاب حكمت و حكومت با طرحی نو، معتقد می باشد كه باید درباره اینكه چگونه حكومت، كشور را اداره كند، سخن بگوییم و آنچه برای اداره یك كشور لازم است، حكمت است.
محقق داماد افزود: به عبارتی باید اداره كشور را برمبنای تعقل، خردمندی و حكمت قرار داد و این پیام كتاب حكمت و حكومت است كه متاسفانه این كتاب در میان نسل جوان غایب است.
رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم با اشاره به تالیف های استاد حائری اضافه كرد: قبل از این حكمت به حكمت نظری و حكمت عملی تقسیم می شد و تنها فردی كه حدودا در بخش حكمت نظری كتاب های بهادار ای نوشت، استاد حائری بود.
این استاد دانشگاه از اینكه در ۲۰ سال قبل هیچ جلسه و مراسم نكوداشتی برای استاد حائری برگزار نشد، گله كرد و اظهار داشت: این نقطه ضعف است و كاش كاری می كردیم تا توده جامعه به سمت خردورزی پیش می رفتند كه متاسفانه بنده بعنوان یك طلبه كوچك اقرار می كنم در این زمینه موفق نبودیم.
در این مراسم «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران، «احمد باقری» رئیس دانشگاه الهیات، «غلامرضا اعوانی» (فیلسوف و استاد سابق گروه فلسفهٔ دانشگاه شهید بهشتی)، «نجفقلی حبیبی» (استاد دانشگاه)، «مهدی محقق» (استاد دانشگاه و رئیس سابق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و مدیر مؤسسهٔ مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ـ دانشگاه مك گیل و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی) به همراه برخی از اساتید ودانشجویان حضور داشتند.
در اختتام این مراسم اساتیدی كه قبل از این شاگرد استاد حائری بودند و در حفظ و نشر آثار او همت كردند، مورد تقدیر قرار گرفتند.
مهدی حائری یزدی در سال ۱۳۰۲ در شهر قم دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۷۸ چشم از جهان فرو بست و بعد از ۲۰ سال برای اولین بار نكوداشت او انجام شد.
او فقیه و فیلسوف شیعه ایرانی، استاد حوزه علمیه قم، دانشگاه تهران و دانشگاه های كانادا و آمریكا، نماینده آیت الله بروجردی در آمریكا و اولین سفیر ایران در آمریكا بعد از انقلاب اسلامی بود كه در دوران وزارت خارجه كریم سنجابی و با نظر حضرت امام خمینی(ره) به این مقام منصوب گردید.
مهدی حائری یزدی علاقه وافر به مباحث تطبیقی بین فلسفه اسلامی و فلسفه غرب داشته و با امتیازدهی بیشتر به برخی مباحث فلسفه اسلامی، تلاش نموده برخی معضلات معرفت شناختی یا وجودی فلسفه متعارف را حل كند. نقطه شروع این متفكر خردمند از مباحث فلسفه اسلامی قسمت «هستی شناسی» آن است كه به زعم او از مشخصات بی همتای فلسفه اسلامی است كه با آن قوت و شدت و دقت در نوع غربی مفقود بوده است. بدین سبب حائری معتقد می باشد كه هستی شناسی خاص فلسفه اسلامی قادر خواهد بود خیلی از معماهای منطقی یا عرفانی و فلسفی را بگشاید و فلسفه را به امری ساری و جاری حتی در مباحث گرانمایه شناختی و وجودی همچون توجیه كثرت در وجود منبسط و نیز علقه های عرفانی همچون فنای فی الله و وحدت نهایی وجود تبدیل كند.
نظریه مهم حائری در این مساله نظریه «هرم هستی» یا به عبارتی هستی شناسی توحیدی است كه در آن منطق قدیم و جدید با فلسفه متعارف از اسلامی تا كلاسیك غربی و فلسفه تحلیلی معاصر با هم پیوند یافته و یك نظریه ابتكاری را خلق كرده است.منبع:

1398/08/28
09:18:59
5.0 / 5
3771
تگهای خبر: آموزش , استاد , حقوق , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است